Říjnová výzva 10.000 kroků

18.09.2021

VÝZVA 10.000 KROKŮ V MNICHOVĚ HRADIŠTI 

14. 10. 2021

Dnes jsme dospěli ke 14. dni naší společné výzvy. Věřím, že podněty, nabídkami i radami od organizátorů výzvy jste zásobeni víc než dostatečně, ráda bych však přidala pár stručných informací z našeho "regionu".

Pod hlavičkou Mnichova Hradiště se do říjnového kola výzvy 10.000 kroků přihlásilo 56 jednotlivců, z nichž někteří vytvořili tři týmy. Jeden z týmů je víc než početný, čítá 9 chodců! Z oněch 56 přihlášených je 43 aktivních, tj. těch, kteří opravdu nahrávají své aktivity. Patříte k těm neaktivním? Proč je tomu tak? Dejte mi případně vědět, ještě je možné aktivity dohrát (i když jen za posledních 5 dní), zapojit se, nic není ztraceno.

V tomto ročníku byla také možná účast dětí. Pod Mnichovým Hradištěm se přihlásila dvě dítka, respektive v tom mají nejspíše prsty jejich rodiče. Jsou tedy prvními vlaštovkami - věřím, že do dalších ročníků výzvy již bude vstupovat mnohem více dětských zástupců.

Momentálně se na čele tabulky drží mužští zástupci, ale ani ženy-chodkyně nijak dramaticky nezaostávají. Nakonec - máme před sebou ještě 17 dní výzvy, ve kterých se bude pořadí různě "přelévat".

Daří se vám vůbec kýžená hranice 10.000 kroků denně? Někdo jí dosáhne levou zadní, jiný si tuto hranici velmi pečlivě hlídá, ostatní jí dosahují problematicky. Ať už patříte do jedné, druhé či třetí skupiny, vězte, že nic není špatně - důležitá je radost z pohybu a z pobytu venku a překonání vlastní pohodlnosti. Máte můj obdiv!!!

A jaký je můj příběh? Do výzvy jsem se přihlásila již podruhé. Zajímavé je pro mě porovnání s mými dubnovými výkony. Zatím sice lehce pokulhávám za svými jarními výsledky, ale věřím, že to ještě doženu. Každodenní chůze je pro mě samozřejmostí, ale kroků není tolik, kolik bych chtěla. Do práce i z práce chodím pěšky, ale mám sedavé zaměstnání, v průběhu dne si tedy mnoho "chodeckých" zásluh nepřipíšu. Bohužel i další aktivity, jimž se věnuji, patří spíše k nepohybovým - ale i tak si vědomě hlídám onu pomyslnou hranici 10.000 kroků. A přiznám se - pokud mi chybí třeba jen dva tisíce kroků, čtu mladší dceři její oblíbenou večerní pohádku za chůze . Skóre se snažím dohánět o víkendu, kdy jsem na nějakém výletu, nejčastěji se svými dcerami či s mnichovohradišťským Klubem českých turistů. Víte, z čeho mám největší radost? Ze své starší dcery - chodí do páté třídy, a když jsem přišla s tím, že by se do říjnové výzvy mohla přihlásit, tak k mému překvapení souhlasila (je spíše "gaučový" typ, sice chodí dvakrát týdně tancovat, z donucení se mnou jede na výlet, ale jinak se pohybově příliš nepřetrhne). Aby si mohla počítat své kroky, věnovala jsem jí chytré hodinky , jež jsem si koupila v dubnu a které na mě byly tak moc "chytré", že jsem je nezvládla používat. I nadále tedy všude chodím s mobilem, ve kterém mám krokoměr, dcera používá hodinky (jen tak mimochodem - naučila se je používat za půl dne, odhalila všechny jejich možnosti, aniž by dlouze studovala návod, o což jsem se já na jaře pokoušela ). Společně si odpoledne sdělujeme své výsledky a "soupeříme" mezi sebou. Jsem tedy ráda, že ji výzva takto "nakopla" - zatím ji to baví, beru to tedy i jako trénink výdrže, i když vím, že má nulovou šanci na vítězství. Pro mě je ale vítězkou výzvy již nyní.

Jaký je váš příběh? Podělíte se s ostatními? A pokud Vám chybí tipy na výlety, nahlédněte na náš web (Kalendář akcí a Výlety a fotografie) či na web města (https://www.mnhradiste.cz/turistika/vylety-do-okoli), kde se to nápady na výletní cíle jen hemží. Tleskám odhodlání všech zapojených do výzvy a držím palce, ať jim energie vydrží!

Markéta Tomášová, Koordinátorka výzvy 10 000 kroků za Mnichovo Hradiště


Říjnová výzva 10.000 kroků

1. 10. 2021

Druhý podzimní měsíc se nezadržitelně blíží a s ním i říjnová výzva 10 000 kroků, na kterou se tak těšíme. Jste zaregistrovaní? Zapojili jste i své přátele a rodinu? Pokud ne, ještě tak můžete učinit na www.desettisickroku.cz a zaregistrovat se coby soutěžící pod městem Mnichovo Hradiště. Jestliže jste se účastnili již jarní výzvy, jistě již víte, jak na to. Nicméně díky zpětné vazbě účastníků došlo k vylepšení výzvy, aby pro vás byla příjemnější a lépe vás podporovala ve zdravém pohybu. Účastí ve výzvě nebojujete za obecné blaho, spravedlivý svět ani nijak nepřispíváte na charitativní sbírky všeho druhu. Účastí ve výzvě bojujete za své zdraví a přispíváte ke svému vyváženému životnímu stylu. I přesto, že chůze patří k nejpřirozenějšímu lidskému pohybu, pomalu se z našich životů vytrácí. To s sebou bohužel přináší i řadu problémů a nemocí. Výzva 10 000 kroků se to snaží napravit a svým obsahem vám nabídnout možnost, jak chůzi znovu zařadit do vašich všedních dnů. Děláte to sami pro sebe!

Svou účastí se zapojíte do bodovací soutěže o ceny, budete virtuálně putovat s ostatními a poznávat nová místa, zjistíte, kolik toho denně ujdete a poznáte své okolí. Nabídnuty vám budou i nové výzvy. Do toho všeho můžete jít samostatně, nebo to sdílet s přáteli.

Nově, od říjnové výzvy 2021, je umožněna účast také lidem mladším 18 let, a to především díky požadavkům rodičů, kteří se chtějí výzvy účastnit v týmu jako rodina. Samozřejmě to tím pádem umožňuje účast i dětským týmům, spolkům, školám/třídám.

Připraveno je též zjednodušení v podobě výjimky při nahrávání důkazu o vykonání aktivity pro účastníky starší 70 let: jim bude stačit, když při vkládání aktivity pouze zaznamenají, kolik kroků/kilometrů/metrů v daný den ušli bez nutnosti nahrávat snímek obrazovky / printscreen / fotku přístroje.

K dalším novinkám patří např. možnost vydat se virtuálně napříč Českou republikou. Za každodenní aktivity získáte odměnu v podobě zajímavých zastavení.

Za své aktivity můžete získat 7 odznáčků, jež se vám zobrazí v profilu a budou motivovat nejen vás, ale i vaše přátele.

A pokud si každý den zaznamenáte jednu fotku svých dobrodružství, na konci měsíce dostanete účastnický list s koláží svých zážitků.

Chůze je nejpřirozenějším lidským pohybem, posiluje naše tělo i mysl. V době, kdy jsou naše tělo a mysl kvůli koronavirové epidemii vystaveny náročným zkouškám, přišla nezisková organizace Partnerství pro městskou mobilitu s výzvou 10 000 kroků, která je pro všechny. Zařaďte chůzi nebo běh mezi své každodenní činnosti a vydejte se spolu s ostatními cestou ke zdraví. Výzva 10 000 kroků pracuje s magickou hranicí deseti tisíc, což zhruba odpovídá 7,5 kilometru. Ve skutečnosti však stačí mnohem méně kroků, aby byl organismus odolnější. Důležitější než objem je spíše pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí.

Markéta Tomášová, Koordinátorka výzvy 10 000 kroků za Mnichovo Hradiště