Jaro s Klubem českých turistů

14.03.2020

Kdy začíná jaro? Podle teplých "zimních" měsíců posledních let bychom mohli říct, že hned po podzimu. Astronomické jaro ale začíná až 20. března, tzv. jarní rovnodenností. Podle meteorologů je to o něco dříve, na začátku března. Start naší staronové akce je načasován právě na první den meteorologického jara - 1. březen 2020.

Možná si "zkušenější" z nás vzpomenou na předrevoluční masově rozšířenou akci Sto jarních kilometrů. Turista si vyzvedl průkazku Buď-fit, kam si zaznamenával zdolané kilometry, a po absolvování předepsaného počtu kilometrů získal odznak. Akce ale úplně nezanikla ani po roce 1989 a Klub českých turistů vydává každoročně nový odznáček pro individuální zájemce. My jsme se, v komornějším měřítku, rozhodli tuto tradici obnovit i v Mnichově Hradišti.

Kartičku Sto jarních kilometrů si můžete vyzvednout v informačním centru nebo na některé z našich jarních akcí. Děti tak můžete motivovat k výšlapům do přírody a zdolání sta kilometrů (u nás to loni zafungovalo). Méně soutěživým z nás může kartička pomoct, abychom věděli, kolik toho nachodíme.

Po skončení astronomického jara, v neděli 21. června 2020 na naší akci pro děti, Sto jarních kilometrů symbolicky uzavřeme a poté i vyhodnotíme. Každý účastník získá malou pozornost (možná už tušíte jakou) a vyhlásíme i nejmladšího a nejstaršího účastníka či účastníka s nejvíce zdolanými kilometry.

Svých sto kilometrů můžete "nasbírat" sami, ale můžete se přidat i k nám. V neděli 22. března se pod vedením Tomáše Trkoly vydáme na zahřívací výlet z Nové Paky do Železnice. Cestou navštívíme zříceniny hradů Kumburk a Bradlec. Jirka Janda nás v sobotu 28. března provede Z Rychnova u Jablonce nad Nisou do Tanvaldu náročnější trasou přes vrch Černá Studnice.

Možná jste si všimli, že u školy ve Studentské ulici vzniká naučná geostezka. Celý projekt má na starosti paní učitelka Terezie Nohýnková. My jsme projekt zaštítili, pomohli na něj získat finance a v neděli 29. března se zapojíme i brigádně. K již téměř hotové geostezce je potřeba ukotvit devět infopanelů. Hledáme šikovné lidi všeho věku, kteří pomůžou připravit jámy, nebo namíchat beton a upevnit stojany.

Na začátek dubna připadají dvě tradiční akce, o kterých Vás budeme podrobněji informovat v dubnovém Kamelotu, ale protože by se k vám nemusel dostat včas, raději je připomeneme už teď. V sobotu 4. dubna ráno se v rámci akce Ukliďme Česko vydáme do Dolců vyčistit cestu, potok Nedbalku i jejich okolí od odpadků. V neděli 5. dubna nás pak čeká vrchol jarní sezóny, turistický výlet Zásadně na Zásadku.

Markéta Tomášová, KČT Mn. Hradiště