Na 1. máje na Valečov

01.05.2026

Na letošní 7. ročník tohoto pochodu se nám opravdu vydařilo počasí. Celkem 19 účastníků se sešlo na jiném místě než obvykle - tentokrát u vlakového přejezdu nedaleko nádraží. Vydali jsme se Husovou alejí lemovanou vzrostlými lípami k lávce nad dálnicí. Chvilku jsme strávili u nového poeziomatu, odkud byl krásný výhled na celé naše město, a pokračovali vzhůru na vrch Horka (310 m n. m.), kde již byla cesta po nedávné těžbě dřeva krásně upravená. Na konci lesa před Dobrou Vodou jsme se zastavili, abychom si vychutnali výhled na Drábské světničky, Mužský, Valečov i nedaleký boseňský kostel. Upozornila jsem na místo pod svahem, kde je v houští skryté bývalé tvrziště obklopené valem a příkopem. U místního odpočívadla s houpačkou jsme již museli v tomto teplém počasí hasit žízeň.

Přes Dobrou Vodu jsme pokračovali po červeně značené cestě přes silnici a na louce pod námi bylo plno kvetoucích petrklíčů. Naše kroky vedly až k Zásadce u Bosně, kde někteří využili dokvétající třešně k tradičnímu polibku. Ze Zásadky jsme se přes Bunclavu dostali k rozcestí, v tomto místě se spojuje červená trasa se žlutou, my se vydali vpravo k Valečovu. V nám již známé "svačinové" světničce jsme si vychutnali občerstvení z vlastních zásob a po obvyklém přípitku jsme se přiblížili až ke zřícenině hradu Valečov. Chvilku jsme poseděli v kiosku u parkoviště pod hradem, část turistů měla již jiný program a spěchala domů. Zbylá skupinka čítající 13 turistů si po malém občerstvení vybrala pro zpáteční cestu cyklostezku, odkud byl nádherný výhled na Mnichovo Hradiště, Káčov i Ještěd. Poslední zastavení bylo u rybníka v Přestavlkách a ve 13:30 h jsme se rozešli ke svým domovům.

1. máj jsme tedy prožili za slunečného počasí a v příjemné společnosti a ušli jsme cca 11 km.

Fotogalerii naleznete zde: Na 1. máje na Valečov

Helena Pöllová

Share