Neděle na Jizerce
V neděli 29. září 2024 byla letos poslední možnost využít turistický cyklobus jedoucí až na Jizeru a společně se projít a prohlédnout si Rašeliniště na Jizerce. Proto jsem opět na poslední chvíli pozvala všechny seniorské příznivce pěší turistiky na nedělní výlet. Na nádraží v Mnichově Hradišti se nás sešlo 18, a tentokrát samé ženy. Společně jsme odjely rychlíkem až do Tanvaldu, kde na nás již čekaly moje a nyní již naše kamarádky. Přestoupily jsme na cyklobus, který nás dovezl na konečnou zastávku, Kořenov – Jizerka.
Loni (10. 9. 2023) jsme také navštívili tuto část Jizerských hor, ale protože bylo teplo, všichni účastníci výletu si chladili nohy v krásně čisté horské říčce Jizerce a do rašeliniště, jak bylo původně plánováno, jsme nedošli. Nebudu popisovat cestu, ale můžete se podívat na naše stránky KČT MH – výlety 2023, kde jsou zajímavosti a cesta popsána.
Letos jsme teple oblečené (čelenky, čepice a teplé bundy) nejdříve navštívily Muzeum Jizerských hor, kde jsme si prohlédly modely místních chalup, přečetly, jaká se zde nachází fauna i flóra.
Po prohlídce muzea jsme pokračovaly Jizerskou silnicí a tentokrát jsme došly po dřevěném chodníku až k vyhlídce v Rašeliništi Jizerky.
Jedná se o vrchovištní rašelinné louky s množstvím rašelinných jezírek, a protože bylo po větších deštích, byla tato jezírka plná vody. Na informační ceduli jsme si mohly přečíst: Oblast s rašeliništěm s rozlohou 114,87 ha byla v roce 1960 vyhlášena za národní přírodní rezervaci. Z flóry tu roste ostřice bažinná, suchopýr pochvatý i úzkolistý, suchopýrek trsnatý, rosnatka okrouhlolistá a vlochyně bahenní. Žijí zde například bekasina otavní, hýl rudý, čečetka zimní, linduška luční nebo bramborníček hnědý. Ze živočichů tu žije řada pozoruhodných druhů brouků, motýlů, vážek nebo pavouků. Z ptáků zde hnízdí bekasina otavní, hýl rudý, čečetka zimní, linduška luční a bramboříček hnědý. Plochy rašeliniště jsou také oblíbeným tokaništěm tetřívka lesního, který je velice ohroženým a chráněným druhem. Byla jsem domluvena s panem Petrem Mrnkou, který je strážce, ochránce a průvodce Jizerských hor, že se u rašeliniště sejdeme. Obdržela jsem ale SMS, že je nemocný, a tak byla prohlídka rašeliniště bez odborného výkladu. Škoda, třeba zase někdy příště. I přes tuto skutečnost jsme si naši procházku rašeliništěm a naučnou stezkou kolem Jizerky a Safírového potoka užily. Bylo krásné, i když trochu chladné a větrné počasí. Na fotografiích je vidět, jak nám bylo v Jizerkách krásně.
U Safírového potoka jsme nemohly přehlédnout tabulku o výskytu zmije obecné v horských lesích, a tak ji také přikládám (poslední foto), stojí za přečtení. Ještě před odjezdem autobusu (v 15:25 h) jsme se zastavily v hotelu Jizerka, kde jsme se občerstvily. Všechny jsme si daly kulajdu a byla opravdu dobrá.
A už jen cesta domů, s přestupy, které na sebe navazovaly.
Do Mnichova Hradiště jsme dojely v 17:58 h a ušly jsme 8,5 km.
Fotogalerii naleznete zde: Neděle na Jizerce
Jitka Thorovská