Nešvar u rybníka

09.07.2021

O dubech u Přestavlckého rybníka jsme už párkrát psali. Jak jsme je sázeli , uschlé nahrazovali novými, zalévali... Naposledy jsme vám o nich dali vědět na jaře, kdy si chuligáni přiložili do ohně jedním z opěrných kůlů a lavičku určenou k posezení vhodili do rybníka. Tentokrát přidáme malé vzdělávací okénko pro ty, kteří si pletou zavlažovací vaky s odpadkovými koši.

"To zelené" kolem dvou dubů jsou zavlažovací vaky, jež jsme pořídili díky projektu Kbelík vody do přírody. V pravidelném týdenním intervalu do Přestavlk dorazí vždy jeden z členů výboru (máme na to velmi sofistikovanou tabulku, aby byla docházka pod kontrolou ) a vaky naplní vodou:

"Zavlažovací vak slouží pro nezávislou kapkovou zálivku nově vysazených i vzrostlých stromů; pojme 53 litrů vody. Tu postupně uvolňuje po dobu 20-30 hodin. Zprvu vak vytéká rychleji, postupně se vytékání zpomaluje. Délka vytékání tohoto vaku je dostatečná pro kvalitní provlhčení zeminy až do 60 cm hloubky."

Tolik citace. O tom, že by zavlažování stromů jakkoliv podporovaly odpadky přidané do vaku, není nikde ani zmínka! Prosíme tedy úpěnlivě všechny piknikáře či turisty, kteří k rybníku zavítají, aby si své odpadky zase odnesli!!! DĚKUJEME!

Markéta Tomášová, KČT Mn. Hradiště