Říjnová výzva 10.000 kroků

18.11.2021

ZÁVĚREČNÁ REKAPITULACE

Do podzimní výzvy se přihlásilo 56 zájemců (18 mužů, 38 žen), z toho 44 jich bylo aktivních (tj. nahráli alespoň jednu svou aktivitu). Mezi těmito účastníky byli i dva junioři (9 a 10 let) - a nutno podotknout, že se oběma podařilo výzvu zdárně dokončit! Nejstaršímu účastníkovi pak bylo 82 let: i před ním klobouk dolů!

Z oněch 44 aktivních však 10 účastníků své aktivity nenahrávalo každodenně - buď "odpadli" po několika dnech výzvy, nebo měli větší výpadek uprostřed výzvy (to vnímám jako případnou nemoc, když pak opět naskočili), někteří se "probrali" až před koncem výzvy.

Jen pro zajímavost ještě uvedu, že nejtěžší účastník si navážil 140 kilogramů!

A kolik kilometrů jsme společně vlastně pod hlavičkou města Mnichovo Hradiště nachodili? Celkem to bylo neuvěřitelných 11 068,91 kilometrů!!!

A kdo skončil na stupních vítězů? Mezi ženami gratuluji paní Aleně Hejlové, druhé místo obsadila Klára Řezáčová (v obou případech jde již o osvědčené "výzvařky", které se zapojily i do dubnové akce), na třetím místě je pak Renata Venclová - všem dámám upřímně gratuluji k pokoření nejvyšších met.

Mezi muži se na hodnocená místa dostali taktéž borci známí z dubna: první místo náleží Františku Koliášovi, který si zaslouží pomyslné famfáry i za svůj téměř neuvěřitelný výkon posledního dne, kdy ušel neskutečných 116,2 km! Ano, čtete dobře! Pro někoho třeba i týdenní kilometráž, pro našeho vítěze jednodenní záležitost! Druhé místo patří Tomáši Hejlovi, třetím v pořadí je pak Jiří Šmidrkal, náš nejstarší účastník!

Početně silně zastoupený byl devítičlenný Team Continuo, jenž díky svému množství nenašel přemožitele. Gratuluji tedy všem, kteří reprezentovali pod hlavičkou tohoto týmu. I jim patří zasloužená odměna.

Máme tu i naše dva juniory, kterým tleskám, chválím je a jejichž výdrž obdivuji. Štěpán Langr nachodil krásných 103,67 km, Barbora Tomášová pak 129,01 km. A i přes jejich hendikep v podobě mládí a "lehkosti" si nevedli vůbec špatně ani v porovnání s dospěláky!

Na mnohé z účastníků výzvy se s drobnými cenami od města Mnichovo Hradiště a Klubu českých turistů, odboru Mnichovo Hradiště sice nedostane, ale upřímně věřím tomu, že výhercem je každý, kdo překonal sám sebe a zasvětil pravidelnému pohybu svůj volný čas. Snad se pro Vás stal pohyb příjemnou radostí, bez které si svůj den již nedokážete představit (pokud tomu tak samozřejmě nebylo již dávno před výzvou). A je pak jedno, zda jste ušli za den dvacet kilometrů nebo jen sedm.

Zastavte se prosím, vy výše jmenovaní (plus členové Teamu Continuo, které jsem neuváděla jmenovitě), v informačním centru (na Masarykově nám. nad prodejnou COOP), kde na vás od dnešního rána čekají diplomy diplomy a drobné ceny. Snad vás potěší, i když si myslím, že kvůli nim jste se v říjnu z gauče nezvedali.

Pokud uvažujete o jarním zapojení se do výzvy (https://www.desettisickroku.cz/), vězte, že bude zase o něco příznivější, protože se připravuje mobilní aplikace, díky které nebudete muset při každém nahrávání aktivity otevírat webový prohlížeč, ale vše zvládnete pohodlně ze svého mobilu.

Mám tu pro vás i tři závěrečná doporučení:

  1. Přečtěte si článek Bláznovství chůze... Proč do toho jít? - je v něm skvěle shrnuto, jaké výhody nám z chůze plynou.
  2. Pokud vás chůze chytla a nechce se vás pustit, zkuste tuto aktivitu pozitivně zúročit díky aplikaci Pomáhej pohybem. Díky chůzi, běhu či jízdě na kole generujete body, které můžete věnovat projektu, jejž Nadace ČEZ poté finančně podpoří.
  3. Loni jsem se zapojila do bohulibého projektu Adventní běhání. Já-neběžec (naposledy jsem běžela možná na střední škole) jsem po celou dobu adventu každý den vybíhala na minimálně 30 minut, aby se mé naběhané kilometry proměnily ve finanční podporu pro ty, kteří v životě neměli tolik štěstí jako třeba já. I letos hodlám v tomto období vystoupit ze své komfortní zóny a vybíhat do tmy a zimy, abych přispěla alespoň drobnou měrou. Nahlédněte na web projektu, myslím, že stojí za to se do něj zapojit, pokud je to jen trochu ve vašich silách.

Děkuji všem, že jsme mohli v říjnu vytvořit společnou chodící komunitu! A upřímně doufám, že se bude jen rozrůstat!

Krásný zbytek tohoto roku!

Markéta Tomášová, KČT Mn. Hradiště


FINÁLE

3. 11. 2021

V rámci podzimní výzvy 10.000 kroků je již dobojováno! Předběžné výsledky naznačují, jak jsme kdo dopadli, ale je tu možnost nahrávat až do 5. 11. 2021, takže na oficiální výsledky si musíme ještě počkat. Tímto bych chtěla připomenout všem, kteří tak ještě neučinili, máte poslední šanci dohrát své aktivity (i když jen 5 dní zpětně).

Zatím tedy jen stručná rekapitulace: do podzimní výzvy se přihlásilo 56 zájemců (18 mužů, 38 žen), z toho 44 jich bylo aktivních (tj. nahráli alespoň jednu svou aktivitu). Mezi těmito účastníky byli i dva junioři (9 a 10 let) - a nutno podotknout, že se oběma podařilo výzvu zdárně dokončit! Nejstaršímu účastníkovi pak bylo 82 let: i před ním klobouk dolů! Z oněch 44 aktivních však 10 účastníků své aktivity nenahrávalo každodenně - buď "odpadli" po několika dnech výzvy, nebo měli větší výpadek uprostřed výzvy (to vnímám jako případnou nemoc, když pak opět naskočili), někteří se "probrali" až před koncem výzvy. Důvody pro to budou jistě různé, osobně to vnímám jako nutnost nahrávat své aktivity, což nebylo každému po chuti. Pro mě (systematika) se z toho stal každodenní ranní rituál, bez kterého jsem si neuměla říjen ani představit - ale upřímně jsem ráda, že mi tato povinnost již odpadla . Organizátoři výzvy po Vás budou chtít zpětnou vazbu - dejte jim ji, prosím, ať mohou i nadále pracovat na zlepšování této jistě příjemné výzvy, která si klade za cíl zvednout z gaučů i ty, kteří s ohledem na věk či vyšší hmotnost lámou nad pravidelným pohybem hůl. Někdo zase s příchodem podzimu zalézá do svého domova s cílem přežít do dalších teplejších a slunečnějších dní. My jsme však měli letos štěstí na mimořádně kouzelný měsíc říjen, který snad povzbudil svou barevnou paletou a množstvím slunečných dní i ty nejzarytější "nesportovce".

Tahle výzva je i o příbězích jednoho každého z nás. Napište mi ten svůj, prosím (přivítala bych zejména příběhy prvních tří mužů, prvních tří žen, vítězného týmu a dvou juniorských účastníků - ale v tom posledním případě jsem na pochybách, jestli minimálně z té své juniorky něco "vytřískám" ).Věřím, že zaujme i ostatní účastníky, případně namotivuje ty, kteří uvažují o jarním zapojení se. Již teď mohu prozradit, že se na duben 2022 připravuje příznivější způsob zaznamenávání aktivit, který by snad mohl přesvědčit i ty, jimž současné nahrávání zcela nevyhovovalo.

Stále tedy vyčkávám oficiálního ukončení výzvy, než zveřejním "výherce", kteří obdrží od města Mnichovo Hradiště drobné ceny. Vzhledem k tomu, že covid opět řádí, to ale bohužel nevidím na žádnou oficiální potkávací akci. Škoda! S cenami se dostane jen na některé, ale jak jsem již několikrát opakovala a činí tak i organizátoři výzvy, výhercem je každý, kdo překonal sám sebe a zasvětil pravidelnému pohybu svůj volný čas. Chci věřit tomu, že se pro Vás stal pohyb příjemnou radostí, bez které si svůj den již nedokážete představit (pokud tomu tak samozřejmě nebylo již dávno před výzvou). A je pak jedno, zda jste ušli za den 100 kilometrů (ano, i takoví se mezi námi našli) nebo jen sedm. Krásné listopadové dny!

Markéta Tomášová, KČT Mn. Hradiště


JSME V POLOVINĚ VÝZVY

14. 10. 2021

Dnes jsme dospěli ke 14. dni naší společné výzvy. Věřím, že podněty, nabídkami i radami od organizátorů výzvy jste zásobeni víc než dostatečně, ráda bych však přidala pár stručných informací z našeho "regionu".

Pod hlavičkou Mnichova Hradiště se do říjnového kola výzvy 10.000 kroků přihlásilo 56 jednotlivců, z nichž někteří vytvořili tři týmy. Jeden z týmů je víc než početný, čítá 9 chodců! Z oněch 56 přihlášených je 43 aktivních, tj. těch, kteří opravdu nahrávají své aktivity. Patříte k těm neaktivním? Proč je tomu tak? Dejte mi případně vědět, ještě je možné aktivity dohrát (i když jen za posledních 5 dní), zapojit se, nic není ztraceno.

V tomto ročníku byla také možná účast dětí. Pod Mnichovým Hradištěm se přihlásila dvě dítka, respektive v tom mají nejspíše prsty jejich rodiče. Jsou tedy prvními vlaštovkami - věřím, že do dalších ročníků výzvy již bude vstupovat mnohem více dětských zástupců.

Momentálně se na čele tabulky drží mužští zástupci, ale ani ženy-chodkyně nijak dramaticky nezaostávají. Nakonec - máme před sebou ještě 17 dní výzvy, ve kterých se bude pořadí různě "přelévat".

Daří se vám vůbec kýžená hranice 10.000 kroků denně? Někdo jí dosáhne levou zadní, jiný si tuto hranici velmi pečlivě hlídá, ostatní jí dosahují problematicky. Ať už patříte do jedné, druhé či třetí skupiny, vězte, že nic není špatně - důležitá je radost z pohybu a z pobytu venku a překonání vlastní pohodlnosti. Máte můj obdiv!!!

A jaký je můj příběh? Do výzvy jsem se přihlásila již podruhé. Zajímavé je pro mě porovnání s mými dubnovými výkony. Zatím sice lehce pokulhávám za svými jarními výsledky, ale věřím, že to ještě doženu. Každodenní chůze je pro mě samozřejmostí, ale kroků není tolik, kolik bych chtěla. Do práce i z práce chodím pěšky, ale mám sedavé zaměstnání, v průběhu dne si tedy mnoho "chodeckých" zásluh nepřipíšu. Bohužel i další aktivity, jimž se věnuji, patří spíše k nepohybovým - ale i tak si vědomě hlídám onu pomyslnou hranici 10.000 kroků. A přiznám se - pokud mi chybí třeba jen dva tisíce kroků, čtu mladší dceři její oblíbenou večerní pohádku za chůze . Skóre se snažím dohánět o víkendu, kdy jsem na nějakém výletu, nejčastěji se svými dcerami či s mnichovohradišťským Klubem českých turistů. Víte, z čeho mám největší radost? Ze své starší dcery - chodí do páté třídy, a když jsem přišla s tím, že by se do říjnové výzvy mohla přihlásit, tak k mému překvapení souhlasila (je spíše "gaučový" typ, sice chodí dvakrát týdně tancovat, z donucení se mnou jede na výlet, ale jinak se pohybově příliš nepřetrhne). Aby si mohla počítat své kroky, věnovala jsem jí chytré hodinky , jež jsem si koupila v dubnu a které na mě byly tak moc "chytré", že jsem je nezvládla používat. I nadále tedy všude chodím s mobilem, ve kterém mám krokoměr, dcera používá hodinky (jen tak mimochodem - naučila se je používat za půl dne, odhalila všechny jejich možnosti, aniž by dlouze studovala návod, o což jsem se já na jaře pokoušela ). Společně si odpoledne sdělujeme své výsledky a "soupeříme" mezi sebou. Jsem tedy ráda, že ji výzva takto "nakopla" - zatím ji to baví, beru to tedy i jako trénink výdrže, i když vím, že má nulovou šanci na vítězství. Pro mě je ale vítězkou výzvy již nyní.

Jaký je váš příběh? Podělíte se s ostatními? A pokud Vám chybí tipy na výlety, nahlédněte na náš web (Kalendář akcí a Výlety a fotografie) či na web města (https://www.mnhradiste.cz/turistika/vylety-do-okoli), kde se to nápady na výletní cíle jen hemží. Tleskám odhodlání všech zapojených do výzvy a držím palce, ať jim energie vydrží!

Markéta Tomášová, Koordinátorka výzvy 10 000 kroků za Mnichovo Hradiště


Říjnová výzva 10.000 kroků

1. 10. 2021

Druhý podzimní měsíc se nezadržitelně blíží a s ním i říjnová výzva 10 000 kroků, na kterou se tak těšíme. Jste zaregistrovaní? Zapojili jste i své přátele a rodinu? Pokud ne, ještě tak můžete učinit na www.desettisickroku.cz a zaregistrovat se coby soutěžící pod městem Mnichovo Hradiště. Jestliže jste se účastnili již jarní výzvy, jistě již víte, jak na to. Nicméně díky zpětné vazbě účastníků došlo k vylepšení výzvy, aby pro vás byla příjemnější a lépe vás podporovala ve zdravém pohybu. Účastí ve výzvě nebojujete za obecné blaho, spravedlivý svět ani nijak nepřispíváte na charitativní sbírky všeho druhu. Účastí ve výzvě bojujete za své zdraví a přispíváte ke svému vyváženému životnímu stylu. I přesto, že chůze patří k nejpřirozenějšímu lidskému pohybu, pomalu se z našich životů vytrácí. To s sebou bohužel přináší i řadu problémů a nemocí. Výzva 10 000 kroků se to snaží napravit a svým obsahem vám nabídnout možnost, jak chůzi znovu zařadit do vašich všedních dnů. Děláte to sami pro sebe!

Svou účastí se zapojíte do bodovací soutěže o ceny, budete virtuálně putovat s ostatními a poznávat nová místa, zjistíte, kolik toho denně ujdete a poznáte své okolí. Nabídnuty vám budou i nové výzvy. Do toho všeho můžete jít samostatně, nebo to sdílet s přáteli.

Nově, od říjnové výzvy 2021, je umožněna účast také lidem mladším 18 let, a to především díky požadavkům rodičů, kteří se chtějí výzvy účastnit v týmu jako rodina. Samozřejmě to tím pádem umožňuje účast i dětským týmům, spolkům, školám/třídám.

Připraveno je též zjednodušení v podobě výjimky při nahrávání důkazu o vykonání aktivity pro účastníky starší 70 let: jim bude stačit, když při vkládání aktivity pouze zaznamenají, kolik kroků/kilometrů/metrů v daný den ušli bez nutnosti nahrávat snímek obrazovky / printscreen / fotku přístroje.

K dalším novinkám patří např. možnost vydat se virtuálně napříč Českou republikou. Za každodenní aktivity získáte odměnu v podobě zajímavých zastavení.

Za své aktivity můžete získat 7 odznáčků, jež se vám zobrazí v profilu a budou motivovat nejen vás, ale i vaše přátele.

A pokud si každý den zaznamenáte jednu fotku svých dobrodružství, na konci měsíce dostanete účastnický list s koláží svých zážitků.

Chůze je nejpřirozenějším lidským pohybem, posiluje naše tělo i mysl. V době, kdy jsou naše tělo a mysl kvůli koronavirové epidemii vystaveny náročným zkouškám, přišla nezisková organizace Partnerství pro městskou mobilitu s výzvou 10 000 kroků, která je pro všechny. Zařaďte chůzi nebo běh mezi své každodenní činnosti a vydejte se spolu s ostatními cestou ke zdraví. Výzva 10 000 kroků pracuje s magickou hranicí deseti tisíc, což zhruba odpovídá 7,5 kilometru. Ve skutečnosti však stačí mnohem méně kroků, aby byl organismus odolnější. Důležitější než objem je spíše pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí.

Markéta Tomášová, Koordinátorka výzvy 10 000 kroků za Mnichovo Hradiště