Skryté vrcholky

18.04.2021

Vyhodnocení Skrytých vrcholků

S posledním březnovým dnem skončila první letošní akce našeho odboru, která si dala za cíl vás zavést do skrytých zákoutí v těsné blízkosti Mnichova Hradiště. Během akce jste se mohli seznámit s pěti skrytými vrcholky, na nichž jste našli schránku s kouskem skládačky. Na cestu byla účastníkům k ruce poloslepá mapa, která zajistila, že si každý tu správnou cestičku na vrchol musel najít sám: tím se pro některé staly výlety o to dobrodružnější. Přitom bylo čistě na každém z "hledačů", jak si výlet udělají náročný či který den jaký vrchol zdolají. Protože ke spuštění Skrytých vrcholků došlo začátkem února, měli jsme možnost se na vrcholky brodit i závějemi čerstvého prašanu, což v našich zeměpisných podmínkách nebývá časté a mnohým výšlapům to dodalo punc romantičnosti. Jednou svítilo slunce, jindy pršelo, foukal vítr, cestou jsme se museli potýkat s blátem či s již zmiňovaným sněhem. Kouskem skládačky byl kamínek s písmenem, tajenkou pak heslo KČT MH. Pokud jste poslali fotografii poskládané tajenky na náš email, byli jste zařazeni do žebříčku dokončivších. To, že Skryté vrcholky téměř splňovaly později předepsaná pravidla o vycházkách na území katastru Mnichova Hradiště, byla čistá náhoda, nikoli původní záměr (leč můžeme hovořit o štěstí, že byla akce takto naplánována).

 • K - Horka - 310 m.n.m.
 • Č - bezejmenný vrchol u obce Kurovodice - 312 m.n.m
 • T - Káčov - 351 m.n.m
 • M - bezejmenný vrchol u obce Dneboh - 326 m.n.m.
 • H - Kavčina - 360 m.n.m.

Prvním pokořitelem všech pěti vrcholků je oblíbený profesor zdejšího gymnázia Lukáš Umáčený, který krátce po zveřejnění akce zvládl cíle obejít během jednoho sněhem zavátého odpoledne. Další v pořadí se stala předsedkyně našeho odboru Markéta Tomášová se svými dcerkami, a jako třetí nám fotografii s tajenkou zaslala Zuzka Tomášová se svou celou rodinou. Drobné ceny však máme pro první desítku dokončivších. Pro předání ceny budete brzy kontaktováni emailem.

Celkem jsme od vás obdrželi 13 úspěšně poskládaných tajenek, nicméně dle počtu postupně doplňovaných kamínků během celé akce víme, že účastníků bylo mnohem více a bylo pro vás odměnou právě samotné objevení skrytých vrcholků. Velice nás těší vaše hojná účast, která nám dává motivaci pokračovat v našich aktivitách.

Žebříček mnichovohradišťských "horalů":

 1. Lukáš Umáčený
 2. Markéta Tomášová a její dcerky
 3. Zuzana Tomášová se svou rodinou
 4. Helena Pöllová s manželem Honzou
 5. Pavel Břicháček
 6. rodina Majdlochova
 7. Ondřej Šindelář s dětmi
 8. Jiří Šmidrkal
 9. rodina Matthissenova
 10. rodina Duchkova
 11. Davídek Bergman
 12. Pavel Mašín
 13. Lukáš Krásný

Tomáš Trkola, KČT Mn. Hradiště


Zahájení akce

7. 2. 2021

Všechny malé i velké dobrodruhy zavede tato akce na pět skrytých vrcholků v okolí Mnichova Hradiště. Ačkoli se může zdát, že se Mnichovo Hradiště nachází na rovině, můžeme se i zde těšit z několika kopců. Vydejte se tedy na místa, na něž vás nedovede běžné turistické značení, ale jako správný dobrodruh a objevitel si tu svou cestičku najděte sami. K ruce vám bude poloslepá mapa (ke stažení viz níže), na které je vyznačeno pět vrcholků. Nápovědou pro vás bude jejich známá nejvyšší nadmořská výška, která je dohledatelná např. na Mapy.cz. Na každém z vrcholků pak najdete schránku s kouskem skládačky. (Pouze na bodu 351 m.n.m. je schránka uložena cca 30m od značeného vrcholu, vedle pěšiny podél plotu.)

První úspěšný "objevitel", který nám pošle fotografii složené skládačky na email info@kctmh.cz, od nás dostane originální tričko našeho klubu, ušité jemu na míru. Pro dalších deset z vás máme připravené drobné ceny od Klubu českých turistů. Nevadí, pokud nebudete mezi prvními, protože tou největší odměnou pro vás bude dobrodružství zažité cestou na každý z vrcholků, které vám bude připomínat každý kousek skládačky zvlášť.

Akce startuje společně se školními jarními prázdninami na Mladoboleslavsku, a to v pondělí 8. 2. 2021, a potrvá do konce března (pokud nebudete mezi prvními objeviteli, nezoufejte, Skryté vrcholky se budou po celý březen překrývat se 100 jarními kilometry: kilometry nachozené cestou na jednotlivé vrcholky si tedy budete moci započítat, "sfouknete tak dvě mouchy jednou ranou"). Po celou tuto dobu se budeme snažit doplňovat schránky tak, aby bylo dost upomínek pro všechny. Najdete-li však schránku prázdnou, dejte nám prosím vědět zprávou na výše zmíněný email. 

Všem přejeme šťastnou cestu a spoustu zážitků na vašich cestách za dobrodružstvím!