Tipy na červnové akce

01.06.2021

Milí turističtí přátelé, před námi jsou červnové dny slibující kromě postupného rozvolňování protiepidemických opatření i stálejší a teplejší počasí - máme se tedy na co těšit. Když k tomuto příznivému výhledu navíc přidáme naši nabídku akcí, věřím, že jsou to jen samá pozitiva, kterými nám bude moci nadcházející měsíc okořenit předprázdninový čas.

Nebojíte-li se práce, rádi vás ve svých řadách přivítáme v pátek 4. 6. na tradiční brigádě na pláži Na Kamínkách. Od 17 hodin se vrhneme do natírání laviček a stolů, kdo bude chtít, může vytrhávat plevel či se podílet na opravě dřevěných mol. Vlastní nářadí s sebou (štětce, motyky, hrábě...), nezapomeňte se patřičně obléct a vybavit se dostatečnou svačinou, budete-li chtít posedět po dobře vykonané práci.

Hned v sobotu 5. 6. nás Tomáš Trkola zavede na Novopacko, cestou necestou, výhledy nás neminou, rozhledna Kozinec to bude jistit. Sraz před osmou hodinou ranní na nádraží - vydatnou svačinu s sebou, cestou opravdu nic nepotkáme, a čekat nás bude 19 km!

Senioři si přijdou na své v úterý 8. 6., kdy se s Helenou Pöllovou vydají na rozhlednu Kopanina. Očekávat můžete zhruba 10,5 km, krásné výhledy a samozřejmě stoupání. Tvůrce plakátu si z nás trochu vystřelil obrázkem zasněžené rozhledny (asi připomínka letošního studeného a nevyzpytatelného počasí), ale věřím, že se jeho "vtípek" nenaplní.

Nezapomněli jsme ani na děti: v neděli 13. 6. se mohou vydat se mnou (Markétou Tomášovou) a Helenou Pöllovou na Borecké skály. Budeme cestovat vlakem tam i zpět, trasa to bude nenáročná, ale kouzelná díky výhledům i skalním útvarům, užijeme si cestou spoustu srandy a her, času na to bude dostatek.

Pokud tedy děti zvládnou den bez rodičů, přihlaste je na můj email, počítáme se školními dětmi ve věku 6-10 let, zvládneme jich zhruba 12! Pokud se vám zdá, že plakát na cyklovýlet Za poznáním kostelů na Mnichovohradišťsku II již znáte, nemýlíte se. Tuto akci jsme vám nabízeli přesně před rokem - ovšem déšť nám ji překazil. Druhý pokus, tentokrát říjnový, zhatila epidemie a již nebylo možné se potkat. Snad se tedy naplní ono okřídlené "do třetice všeho dobrého". Nachystejte kola, v sobotu 19. 6. se potkáme v 8:30 h na faře a vydáme se vstříc poznání sakrální architektury.

Senioři nepřijdou ani letos o svůj "tajný výlet". A aby byl dostatečně tajuplný, nenabídneme vám k němu zatím ani plakátek. Nicméně zapište si do svých kalendářů, že se uskuteční v úterý 22. 6., bude čítat zhruba 7,5 km (trasa nenáročná, v závěru i s možností občerstvení) - sraz s Helenou Pöllovou v 9:15 h na autobusové zastávce u zdravotního střediska (odjezd v 9:30 h).

Závěr června si budete moci okořenit ještě i seniorským výletem ke Komárovskému rybníku s Vladimírou Hančlovou, která jej naplánovala na úterý 29. 6. (sejdete se v 9:10 h na autobusovém terminálu). Kouzelná trasa vás dovede k ještě kouzelnějšímu rybníku, kde se budete moci osvěžit vnitřně i vnějškově (občerstvením i koupelí). 

Nutné je zmínit pozvánku akce mnichovohradišťského muzea, a to na Poctu Václavu Budovci z Budova, bývalému majiteli našeho panství, jehož život vyhasl během staroměstské exekuce před 400 lety. Tato připomínková akce se uskuteční v sobotu 26. 6. od 10 do 20 hodin, nejprve v muzeu a na zámku, následně též obvyklou cestou na Zásadku a programem na samotné Zásadce a v jejím okolí (geologický výklad o Káčovu či možnost prohlídky mohelnického kostela). Nabídka tohoto dne bude velmi pestrá, na své si přijdou dospělí, ale i děti!!! Více podrobností zde: Pocta Václavu Budovci z Budova v Mnichově Hradišti

Na pondělí 28. 6. 2021 jsme pro vás od 17:30 h připravili piknik na pláži u Jizery spojený s vyhlášením výsledků výzvy 100 jarních kilometrů. Základnu budeme mít u některého ze stolů s lavicemi. Na místě představíme souhrnné výsledky výzvy, oceníme každého, kdo dosáhl mety 100 km a vyhlásíme účastníky nejstarší, nejmladší a s nejvíce nasbíranými kilometry. Přijďte, i pokud jste kilometry nakonec nesbírali nebo 100 km nedosáhli. Rádi bychom se prostě sešli s našimi turisty a příznivci po dlouhé pandemické odmlce a popovídali si. Máte-li chuť, přineste s sebou něco dobrého k jídlu či pití. Můžete se i podělit s ostatními účastníky pikniku.

Poslední pozvánka patří Třešnové slavnosti, kterou si připomeneme jednak obnovu polňačky z Hoškovic k zámku, výsadbu samotné třešňové aleje (s KČT jsme se do ní také zapojili) a nově i doplnění cesty lavicemi umožňujícími posezení. Přijďte tedy v úterý 29. 6. 2021 v 16 hodin do třešnovky, cestou si užijete řadu aktivit na několika zastaveních a v cíli, v Hoškovicích, vás bude čekat občerstvení, dílničky pro děti, soutěž o nejlepší třešňovou dobrotu a další. Tematické "třešňové" oblečení a doplňky jsou vítány! 

Vybrali jste si něco podle svého gusta?! Doufám, že ano. Dlužno ještě podotknout, že na všech akcích je třeba dodržovat platná protiepidemická opatření!

Přeju vám krásné červnové dny plné zážitků a výletů!

Markéta Tomášová, KČT Mn. Hradiště